+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Zagrożenie podatkowe – członek zarządu świadczący usługi na rzecz spółki

 

 

 

Zagrożenie podatkowe – członek zarządu świadczący usługi na rzecz spółki

10 paź 2022 | Aktualności

Organy podatkowe podchodzą bardzo rygorystycznie do kwestii łączenia funkcji członka zarządu w spółce i świadczenia na jej rzecz specjalistycznych usług. Chodzi tu głównie o usługi typu: doradztwo strategiczne, pośrednictwo handlowe, wyszukiwanie klientów itp. Często zdarzają się sytuacje, w których członkowie zarządu opodatkowują przychody ze świadczenia ww. usług ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w stawce 8,5% lub 15%, w zależności od rodzaju usługi.

W takiej sytuacji organy podatkowe uznają, że zastosowanie może mieć klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania, a wskazane ułożenie stosunków faktycznych i prawnych jest niedozwoloną optymalizacją podatkową. Takiej odpowiedzi Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej obawiać się mogą podatnicy, którzy zwrócili się z podobnym zapytaniem we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

Optymalizacją jest w tym wypadku stosowanie niskiego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zamiast skali podatkowej w stawce 12% i 32% od nadwyżki dochodu ponad 120 tys. zł rocznie (a dodatkowo daniny solidarnościowej w stawce 4% dochodu powyżej 1 mln zł rocznie).

Organy uznają także, że wydzielanie wskazanych usług z obowiązków członka zarządu i odrębne ich świadczenie – jest działaniem sztucznym, gdyż członek zarządu i tak ma obowiązek świadczyć na rzecz spółki usługi zarządzania i im podobne. Tak więc wydzielenie służy wyłącznie uzyskania korzyści podatkowej. Co jednak dodatkowo dziwi, organy uznają, że także inne usługi (np. pośrednictwo handlowe, które przecież nie mieści się w ogólnie pojętych obowiązkach członka zarządu spółki) nie powinny być wyodrębniane i korzystnie opodatkowane.

Należy jednak zaznaczyć, że zdarzają się interpretacje pozytywne dla wnioskodawców. Dlatego każdy z przypadków należy analizować odrębnie i nie można z góry założyć, że każde wyodrębnienie usług z działalności członka zarządu zostanie zakwestionowane przez fiskusa.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6