+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Zakaz zastrzegania kary umownej na wypadek odstąpienia od umowy z powodu niewykonania zobowiązania o charakterze pieniężnym – Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego

 

 

 

Zakaz zastrzegania kary umownej na wypadek odstąpienia od umowy z powodu niewykonania zobowiązania o charakterze pieniężnym – Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego

3 gru 2019 | Aktualności

W dniu 20 listopada 2019 r.  Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął Uchwałę w sprawie o sygn.  akt III CZP 3/19 o treści: „Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie kary umownej na wypadek odstąpienia od umowy z powodu niewykonania zobowiązania o charakterze pieniężnym.”

Powyższa uchwała została podjęta w odpowiedzi na następujące pytanie prawne przedstawione przez Sąd Najwyższy postanowieniem z dnia 10 sierpnia 2018 r., w sprawie o sygn. akt III CZP 17/18:

„Czy dopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej na wypadek odstąpienia od umowy z powodu niewykonania (zwłoki w spełnieniu) przez jedną z jej stron zobowiązania o charakterze pieniężnym?”

Sąd Najwyższy podkreślił, że wydanie uchwały przez skład 7 sędziów  jest konieczne z uwagi na powszechną praktykę zastrzegania w umowach kary umownej na wypadek odstąpienia od umowy oraz ujednolicenie wykładni i stosowania prawa w tym zakresie.

Po przyjęciu pytania do rozstrzygnięcia, Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów wydał ww. uchwałę. Uzasadniając swoje stanowisko, przypomniał, że przepisy kodeksu cywilnego dotyczące kary umownej mają charakter bezwzględnie obowiązujący i nie przewidują żadnych wyjątków. W związku z tym zastrzeżenie kary umownej na wypadek odstąpienia od umowy z powodu niewykonania zobowiązania o charakterze pieniężnym jest bezwzględnie nieważne.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6