+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Zmiana definicji „pierwszego zasiedlenia” w ustawie o VAT

 

 

 

Zmiana definicji „pierwszego zasiedlenia” w ustawie o VAT

19 sie 2019 | Aktualności

Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadza istotne zmiany w przepisie art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Zmiana ma wejść w życie w dniu 1 września 2019 r.

W myśl przedmiotowego przepisu, pierwsze zasiedlenie to:

  • obecnie – oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu (…);
  • od 1 września 2019 r. – oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu (…).

Powyższe oznacza, że obecnie, by nastąpiło pierwsze zasiedlenie, budynek lub lokal musi być oddany do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (np. sprzedaż, najem, dzierżawa). Nowa definicja likwiduje ww. wymóg. Wobec tego pierwsze zasiedlenie to również wykorzystywanie budynku na cele własne podatnika po wybudowania lub ulepszeniu. Zmiana to ma kluczowe znaczenie przy chęci skorzystania przez podatników ze zwolnienia z podatku VAT dostawy nieruchomości.

Na marginesie należy dodać, że zmiana spowodowana jest orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 16 listopada 2017 r. (C-308/16), w którym TSUE stwierdził, że obecne brzmienie przepisu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT jest sprzeczne z dyrektywą unijną.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6