+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Zmiana ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego

 

 

 

Zmiana ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego

12 cze 2019 | Aktualności

W dniu 11 czerwca 2019 r. została ogłoszona ustawa z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw.

Jedną z najistotniejszych zmian jest rozszerzenie katalogu wyłączeń w zakresie warunków nabycia nieruchomości rolnych przez rolników indywidualnych i inne podmioty. Zgodnie ze zmianami nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej. Kolejny obowiązek związany jest z powierzchnią nabywanej nieruchomości, która wraz z powierzchnią nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rodzinnego nabywcy nie może przekraczać 300 ha użytków rolnych.

Nowelizacja wprowadza kolejny wyjątek od ww. warunków. Otóż nie dotyczą one nabycia nieruchomości rolnej o powierzchni mniejszej niż 1 ha, a także w toku postępowania egzekucyjnego i upadłościowego, w wyniku zniesienia współwłasności, podziału majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa oraz działu spadku, w wyniku podziału, przekształcenia lub łączenia spółek prawa handlowego, a także położonej na obszarze górniczym lub terenie górniczym.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6