+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Zmiany w podatku akcyzowym

 

 

 

Zmiany w podatku akcyzowym

18 cze 2021 | Aktualności

W związku ze zmianami w podatku akcyzowym, podmioty zarejestrowane na podstawie papierowych zgłoszeń rejestracyjnych AKC-R i dalej prowadzące działalność akcyzową, zobowiązane są w terminie do 30 czerwca 2021 r. do elektronicznej aktualizacji swoich danych przez platformę usług elektronicznych skarbowo – celnych PUESC: https://www-2.puesc.gov.pl/.

Od dnia 1 lutego do 30 czerwca 2021 roku wszystkie podmioty objęte przepisami ustawy o podatku akcyzowym zobowiązane są do rejestracji w nowym Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA), którego celem jest zastąpienie dotychczasowo działających rejestrów prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych. Utworzenie Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych, który prowadzony jest przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w obrocie wyrobami akcyzowymi oraz odciążenie urzędów skarbowych. Wszystkie podmioty objęte obowiązkiem rejestracji obowiązane są zarejestrować się za pośrednictwem platformy PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). Obowiązek zgłoszenia oznacza, że wszystkie podmioty, które są zarejestrowane dla potrzeb akcyzy zobowiązane są do aktualizacji złożonego zgłoszenia rejestracyjnego za pośrednictwem portalu PUESC, uzupełniając je o dane właściwego Urzędu Skarbowego.

Podmiot, który przed dniem wejścia w życie nowelizacji, czyli przed dniem 1 lutego 2021 roku, złożył właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne w brzmieniu dotychczasowym i otrzymał potwierdzenie jego przyjęcia, zostaje zarejestrowany w CRPA z chwilą uzupełnienia zgłoszenia rejestracyjnego o dane dotyczące właściwego dla tego podmiotu organu podatkowego (chodzi o wskazanie właściwego dla tego podmiotu naczelnika urzędu skarbowego w zakresie akcyzy) pod warunkiem dokonania tego uzupełnienia do dnia 30 czerwca 2021 roku. Oznacza to, że jeżeli wcześniej zostało złożone papierowe zgłoszenie rejestracyjne AKC-R, to nie ma konieczności się rejestrowania się w CRPA, ale do 30 czerwca 2021 roku konieczne jest uzupełnienie zgłoszenie rejestracyjne o dane dotyczące właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6