+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Zmiany w prawie farmaceutycznym

 

 

 

Zmiany w prawie farmaceutycznym

3 lip 2017 | Aktualności

W dniu 25 czerwca 2017r. weszła w życie nowelizacja ustawy- prawo farmaceutyczne, wprowadzająca istotne zmiany w kwestii uzyskiwania zezwoleń na utworzenie apteki.

W dotychczasowym stanie prawnym prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki posiadały osoby fizyczne, prawne oraz niemające osobowości prawnej spółki prawa handlowego. Obecnie możliwość uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej została ograniczona, bowiem zezwolenie mogą uzyskać jedynie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, oraz spółki jawne lub partnerskie, których przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w których wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci. Kolejne ograniczenie polega na zakazie wydania zezwolenia w sytuacji, w której wnioskodawca  prowadzi co najmniej 4 apteki albo  jest jednocześnie wspólnikiem w spółce, która prowadzi łącznie co najmniej 4 apteki.

Ponadto aptekę można otworzyć jeżeli liczba mieszkańców w danej gminie w przeliczeniu na jedną aptekę wynosi co najmniej 3000 osób, a odległość od miejsca planowanej lokalizacji apteki do najbliższej funkcjonującej apteki, wynosi co najmniej 500 metrów.

Zgodnie z przepisami przejściowymi, do postępowań dotyczących wniosków o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki  wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy, zastosowanie mają przepisy dotychczasowe.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6