+48 33 498 37 35 biuro@msdslegal.pl

Znamy założenia pakietu drogowego Komisji Europejskiej

 

 

 

Znamy założenia pakietu drogowego Komisji Europejskiej

9 cze 2017 | Aktualności

31 maja Komisja Europejska ogłosiła założenia tzn. pakietu drogowego (inicjatyw drogowych). Ma on między innymi na celu ujednolicenie zasad stosowania przepisów o delegowaniu pracowników w branży transportowej. W chwili obecnej państwa członkowskie Unii Europejskiej różnie interpretują przepisy dotyczące delegowania w odniesieniu do kierowców. Niektóre, jak Francja czy Niemcy, chciałyby stosować przepisy o delegowaniu nawet w odniesieniu do tranzytu, inne, jak np. Węgry, uważają, że przepisy o delegowaniu nie mają w ogóle zastosowania do transportu międzynarodowego. W efekcie przedsiębiorstwa transportowe muszą sprawdzać wymagania obowiązujące w każdym państwie członkowskim, co stanowi duże obciążenie organizacyjne i stwarza ryzyko popełnienia błędu, a w konsekwencji nałożenia przez organy kontroli danego państwa członkowskiego wysokich kar administracyjnych.

Z informacji przedstawionych przez Komisję Europejską wynika, że:

  • dyrektywa o delegowaniu pracowników ma zastosowanie do transportu drogowego, jednakże należy dokonać pewnych modyfikacji uwzględniających specyfikę branży,
  • ustalona zostanie maksymalna liczba dni przebywania na terytorium danego kraju, której przekroczenie skutkuje obowiązkiem opłacania płacy minimalnej,
  • uproszczone powinny zostać wymogi administracyjne (zniesienie obowiązku powoływania przedstawiciela na terytorium danego kraju, umożliwienie przechowywania  dokumentacji w formie elektronicznej)
  • będą zwalczane tzw. spółki-skrzynki pocztowych i zostanie zwiększona efektywność kontroli,
  • rozważane jest objęcie niektórymi przepisami europejskimi także pojazdów do 3,5 t,
  • zmianie (w założeniu uproszczeniu) ulegną przepisy dotyczące czasu jazdy oraz odpoczynku, uregulowana zostanie kwestia noclegu w kabinie kierowcy.

Szczegółowe zmiany w przepisach powinny być znane w ciągu kilkunastu miesięcy.

Najnowsze wpisy

Godziny otwarcia

PON – PT
8:00 – 17:00

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia

Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta!

MSDS LEGAL SZCZOTKA SZCZYGIEŁ S.K.A.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Stojałowskiego 63/6